Każdy posiadacz auta wie, że jesień i zima to pory roku bardzo wymagające pod względem pielęgnacji samochodu. Deszcz, błoto, śnieg, niskie temperatury – sprzyjają ciągłemu zanieczyszczaniu samochodu i narażają auto na powstanie mikrouszkodzeń lakieru. W dłuższej perspektywie może to skutkować korozją lakieru i odbić się negatywnie na wyglądzie auta. Na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych narażone są także opony, felgi czy szyby. A to może przekładać się na bezpieczeństwo jazdy. Jak zatem przygotować samochód do trudniejszych warunków pogodowych? Jak zabezpieczyć auto przed zimą?
Skutecznie usuwaj zanieczyszczenia
Podstawą pielęgnacji samochodu jest skuteczne usuwanie z jego powierzchni zanieczyszczeń. W myciu samochodu chodzi nie tylko o efekt estetyczny – zgromadzony na powierzchni lakieru czy szyb samochodowych brud może sprzyjać powstaniu niepożądanych zmian: mikrorys, korozji, rdzy, blaknięcia, matowienia. Nie należy zatem dopuszczać do zalegania błota, soli drogowej, wszelkich chemikaliów na powierzchni samochodu. Nie unikniemy zatem częstego mycia samochodu zawsze wtedy, gdy pojawi się na nim brud. W okresie jesienno –zimowym może to oznaczać konieczność mycia samochodu po każdej jeździe. Może – ale nie musi. Jeśli bowiem wykorzystamy kosmetyki hydrofobowe, możemy skutecznie zabezpieczyć samochód przez osadzaniem się zanieczyszczeń. Zacząć trzeba jednak zawsze od oczyszczania lakieru, szyb i opon. Mycie samochodu jesienią i zimą, gdy dokuczają nam niskie temperatury, wymaga użycia dużych ilości bardzo ciepłej wody i dobrej jakości środka myjącego. Idealnie sprawdzi się Nano Szampon tworzący gęstą pianę skutecznie usuwającą wszelkie zanieczyszczenia, a także wzbogacony o nano srebro.
Wiele osób obawia się mycia samochodu zimą, zwłaszcza zamarzania wody używanej do czyszczenia samochodu. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak myć samochód zimą:
- przed myciem zabezpiecz zamki auta, np. zaklejając je taśmą
- staraj się myć samochód w ogrzanym pomieszczeniu, np. garażu
- używaj zawsze ciepłej wody
- spłukiwanie środków czyszczących rozpocznij od dachu i natychmiast osuszaj spłukane miejsca miękką irchą
- pamiętaj o dokładnym osuszeniu wycieraczek oraz wewnętrznych krawędzi drzwi.
Zabezpieczaj przed brudem, solą drogową czy mrozem
Mycie samochodu to pierwszy etap jego pielęgnacji; po nim nastąpić musi zabezpieczenie wszelkich powierzchni narażonych na kontakt ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Lakier chroniony jest wówczas przez korozją i matowieniem, zaś szyba – przed matowieniem i zamarzaniem. W zimie doskonale sprawdzą się impregnaty samochodowe. Ochrona lakieru przed zimą powinna polegać na zastosowaniu powłoki ceramicznej lub wosku. Woskowanie auta zimą to rozwiązanie zabezpieczające lakier na około 3 miesiące. Z kolei powłoki kwarcowe czy ceramiczne zapewniają bardziej długotrwały efekt, utwardzając lakier i chroniąc go przed negatywnym wpływem deszczu, mrozu czy wszelkich zanieczyszczeń.
Nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu szyb samochodowych przed jesienią i zimą. Po umyciu szyb warto zaaplikować preparat hydrofobowy o właściwościach niewidzialnej wycieraczki. Dzięki temu jazda w czasie deszczu będzie znacznie bezpieczniejsza, gdyż podczas jazdy wilgoć i zanieczyszczenia będą samoistnie odpychane od powierzchni szyby. A zimą ograniczą zamarzanie szyb, a oblodzone szyby w aucie znacznie utrudniają jazdę.