Motoryzacja to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin, natychmiast reagująca na najnowsze odkrycia technologicznie i adaptująca je na swoje potrzeby. Nie inaczej jest z nanotechnologią – dostępna do niedawna wyłącznie na potrzeby kosmonautyki i lotnictwa, teraz dumnie wkracza na pole motoryzacji, dbając o komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Jednym z najbardziej spektakularnych zastosowań nanotechnologii jest hydrofobizacja szyb. Jakie jest jej zastosowanie w motoryzacji?
Tajemnica hydrofobizacji szyb rozszyfrowana
Co to jest hydrofobizacja szyby samochodowej? To radykalna i niezwykle korzystna zmiana jej właściwości fizyko – chemicznych na drodze aplikacji na jej powierzchnię specjalistycznego nanokosmetyku samochodowego. Dzięki oddziaływaniu na poziomie pojedynczych atomów, możliwe jest naniesienie na szybę niezwykle cienkiej i niewidzialnej warstwy o unikatowych właściwościach. Stworzenie odpowiedniego napięcia powierzchniowego powoduje niezwykle skuteczne odpychanie cząsteczek wody, co w praktyce oznacza szereg korzyści:
– samooczyszczanie szyby z wszelkiej wilgoci i tzw. efekt niewidzialnej wycieraczki przy prędkości jazdy przekraczającej 55 km/ h
– zapobieganie przyleganiu wszelkich zanieczyszczeń stałych i ciekłych: śniegu, szronu, błota, owadów, soli
– ograniczenie powstawania zacieków i smug oraz postępującej z czasem korozji szkła
– doskonała widoczność w czasie nawet bardzo intensywnych opadów deszczu czy śniegu
Oczywistą korzyścią, jaką niesie hydrofobizacja szyb samochodowych, jest większy komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Doskonała widoczność przez przednią szybę z pewnością może ograniczyć liczbę wypadków komunikacyjnych w trudnych warunkach pogodowych.