W lakier samochodowy wbijają się różne zanieczyszczenia; drobne cząsteczki kurzu, asfaltu, sadzy, żywic i pył z klocków hamulcowych. Osadzają się tak mocno, że często usunięcie ich poprzez mycie szamponem jest niemożliwe. W konsekwencji dochodzi do chropowatości lakieru i jego niszczenie.
W takim przypadku skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest użycie glinki czyszczącej do lakieru samochodowego Nano Glinka, którą usuniemy przywarty brud drogowy i inne naloty.
Glinka czyszcząca jest plastyczną masą, średniej twardości, która zbiera z powierzchni lakieru zanieczyszczenia, bez obawy o jego uszkodzenie.
Przed procesem glinkowania samochód powinien być dokładnie umyty.
Jak powinna wyglądać praca z glinką czyszczącą
Od całej glinki odrywamy niewielki kawałek i ugniatamy w dłoni jak plastelinę i formujemy z niego krążek. Ciepło rąk sprawi, że stanie się ona bardziej plastyczna i elastyczna.
Uformowanym krążkiem oczyszczamy lakier kawałek po kawałku, zaczynając od zwilżenia czyszczonego fragmentu Lubrykantem, który wprawi w poślizg glinkę czyszczącą.
Niezbyt mocnymi ruchami przesuwamy glinką po zwilżonym lakierze zbierając w nią zabrudzenia. Średnio po 3,4 ruchach pod opuszkami palców wyczujemy gładkość. Znaczy to, że jest należycie oczyszczony i można czyścić następny fragment.
Dobre nawilżanie lakieru przy pracy z glinką czyszczącą jest wymagane, by nie uszkodzić struktury lakieru.
Gdy zauważymy, że glinka nazbierała nieczystości można zagnieść je do środka i na nowo uformować krążek lub oderwać zabrudzoną część.
Nie używajmy glinki, która upadła na podłoże. Taka niestety nadaje się tylko do wyrzucenia.
Glinkowanie powinno odbywać się w zacisznym miejscu, garażu, by przez przypadek nie dostały się drobinki piasku, które mogłyby porysować lakier.
W efekcie mamy gładką powłokę lakieru do której trudniej przyczepia się brud i jednocześnie przygotowaną karoserię do nałożenia Twardego naturalnego wosku ochronnego Carnauba, dla ochrony i pielęgnacji lakieru samochodowego.